No to byla doba! A ne, pro tentokráte to neplatí pro mě a moje občasná zpoždění. Tenhle radostný povzdech míří směrem na západ, a to konkrétně do Plzně. Stejně jako ona velice zajímavě položená otázka What’s wrong with Pilsen? Taková docela přísná, nesmlouvavá a otevřená. Ono, čekal jsem na nějakou tu nahrávku už delší dobu. A místo toho, aby se to kouskovalo, tak tady je k dispozici slušná porce tracků. Tak pojďme ale hezky postupně. What’s wrong with Pilsen? je kromě kousavého dotazu taky název nového a debutového počinu od formace Levag. Ten vyšel na začátku ledna a dopřát si ho aktuálně můžeš jenom v digitální podobě s poslechem třeba na bandcampu. Čekej tady deset pěkně živelných válů, co dají dohromady necelých čtrnáct minut a nejspíš Ti dost zvednou tlak. Tohle je totiž skvělá a nadupaná jízda, která na Tebe prostě vlítne a pak se budou dít věci. Tahle hardcore-garage-punková exploze je připravena k odpalu, tak to vezmi na zřetel.

Já nevím, ale Levag je strašně snadný si zamilovat. Nebo přinejmenším mít k téhle kapele velké sympatie. Viděl jsem je párkrát na živo a vždycky to byl neuvěřitelný příval energie, ale podaný s ještě více neuvěřitelnou lehkostí nebo možná dokonce až ležérností. Jako kdyby to byla ta největší přirozenost na světě. Všechno ve stylu „ani se moc nezpotíme, ale zničíme stage a klub“. Funguje to skvěle, funguje to více než skvěle. A až do letošního ledna nebylo vlastně nic mimo živáky k poslechu. Nic, co by si člověk před koncertem nebo klidně i po něm pustil a mohl se nechat spokojeně unášet na vlnách divokého punku. Žádné představování skladeb po jednom kusu nebo vydání proma/dema s pár zářezy. Ne, plnohodnotná nálož, ze které Ti spadne čelist a Ty si na chvíli sedneš na zadek, než Tě Levag zase hezky vystřelí na nohy. Navíc si tenhle debut zachoval všechno, co znáš ze živých vystoupení. No, a to je prostě skvělé.

Levag se s Tebou nebudou vůbec srát, to není jejich styl. Divočina hezky od začátku, krátký, ale ne vždycky rychlý vály a maximální nasazení. Song delší než dvě minuty tu nenajdeš, stejně jako místo pro jakékoliv pochybnosti. Na odpočinek v podobě rychlých nádechů a výdechů přijde řada v několika pomalejších partech, jinak zapomeň na to, že se budeš flákat. Neexistuje! Tahle plzeňská sebranka servíruje svěží a syrově nadupaný hardcore punk, který Tě semele jedna radost. Ono právě asi slovo svěží to vystihuje nejvíc, protože tady to šlape fakt naplno a není prostor a vlastně ani čas na řečičky. Krásně ostrý a řízný kytary, k tomu sypající bicí a navrch parádní vokál, co se pohybuje někde klidem a absolutní hysterií, kdy máš pak chvílemi pocit, že Ti musí prasknout hlava. Všechno bez nějakých velkých póz a ukazování „svalů“. Myslím, že tady bude bohatě stačit jeden poslech, aby propukla velká láska, která s Tebou zacloumá tak silně, až budeš mít možná vykloubenou ruku z ramena. Ale to je v pohodě, protože všechno je v pohodě a dává to smysl. Levag mě prostě a jednoduše baví a jsem strašně rád, že What’s wrong with Pilsen? si zachovala tak velkou živelnost, jak je to jen možné. Že přesně to, co jsem si pamatoval ze živých setů se přeneslo do podoby k instantnímu dobití baterek, a to kdykoliv budeš chtít. Když už nemůžeš, tak přidej, ono to půjde. A když ne, no tak odpadneš, budeš se muset zase hezky zvednout a začít od znovu, že jo. Připrav se na to, že Levag je drtivá kopačka, co zasáhne zcela přesně svůj vybraný cíl. Takže, víc takové energie, víc takového zápalu, víc materiálu, který Ti zamotá hlavu. Jinak to nejde.

What’s wrong with Pilsen? je pecka a bezpodmínečně musíš tuhle věc slyšet. Bude to láska, tomu věř. Bude to zběsilost, kterou si za rámeček nedáš, ale bude se Ti moc a moc líbit. Pak pěkně pozdravy do Plzně a konec diskusí, jde se do plných…