Tohle je věc, kterou mám v merku už taky delší dobu a vlastně jsem na ní byl hodně zvědav. Možná jsem dokonce kus slyšel někdy ke konci léta, ale pak už to jen posouval na seznamu věcí k poslechu. A zase tady vyvstává ta stejná otázka, proč tomu tak bylo. Oaklandská grindcorová scéna je neskutečně nabitá a na výsost mě baví. Tak sakra, proč až teď? Ale třeba to je takhle s odstupem prostě lepší a silnější, kdo ví. Nebo se to mění s ročním období, i to je jedna z možností. Ať už je první nebo druhá varianta, nebo dokonce nějaká úplně jiná, tak tady máme další pekelně nadupaný splitko, co Ti prorazí ušní bubínky. Oakland meets Seattle. Grindcore/powerviolence šílenci Merked tentokrát změřili síly s brutální grindcorovou mlátičkou Kageneko. Výsledkem je materiál o jedenadvaceti skladbách natěsnaných do dvanácti minut. Že to zní parádně? To si piš, že tomu tak je. Tuhle divočinu můžeš najít v digitální podobě a poslech si můžeš dopřát na bandcampu, ale existuje i kazetová verze, kterou mají na svědomí Enemy Of The Goat Records a JIB records. Pořádně se na to ale připrav, jelikož tohle je vážně neskutečná palba.

Merked loni vysypali z rukávu neskutečně dobrý počin Murk Mob, který lámal kosti s naprostou lehkostí a precizností. Na aktuální nahrávce snad ještě přitvrdili a zrychlili, což by šlo považovat skoro za nemožné. Ale je to tak. Čtrnáct naprosto přísných válů, co dají dohromady necelých sedm minut a rozdrtí Tě na prach. Tahle věc Ti bez jakéhokoliv pardonu urve hlavu a zahodí ji hodně daleko. Bez servítek, bez příkras, totální řežba, co nemá obdoby. Směs powerviolence a grindcoru v naprosto smrtícím mixu, ostrá jako žiletka a nanejvýš nepoddajná. Krátký, rychlý a drtící tracky, kdy se stopáž sotvakdy přiblíží minutě. Řízený chaos ničící všechno, co stojí v cestě, ale i to, co v cestě aktuálně nestojí. Tady nečekej žádný pomalejší rozjezdy, ani dojezdy, z nuly na sto během několika vteřin. Pak sice přijde občasné zpomalení, ale nic, co by stálo za větší zmínku jako odpočinková část. Protože, kde není sypačka, tam to vyrovná tlak a hrubost. Merked jedou až na doraz a nic je nezastaví. Jestli potřebuješ něco, co způsobí seismickou činnost v blízkém okolí, tak tohle je přesně ono. Jen bacha na hlasitost, aby všechno zůstalo relativně na svém místě. Ale vážně jen relativně.

Pro mě poněkud tajemný projekt s názvem Kageneko přidává na své straně dalších sedm krutých a nemilosrdných zářezů, jejichž stopáž se zastaví na pěti minutách. Syrová grindocová rubanice Ti tady provede celkem důkladnou prohlídku lebky. Nečekej nic jiného než totální bordel, hluk a řev. Příklepová vrtačka vhozená do drtičky kamení, výbuch v nerezovém hrnci, železná tyč zaražená do bubnu velkoobjemové pračky. Kageneko klidně jako název pro bouří pustošící vesnice, města nebo celé státy. Neotesaný a živelně hrubý grindcore, který sází na destrukci jako na hlavní činnost svého působení. Tohle je tak strašně moc neurvalá záležitost, že Ti z toho půjdou oči šejdrem a nestačíš říct ani popel. Řezavý zvuk Ti během několika vteřin provrtá díru do hlavy a ošetřovat TI ji následně bude tak leda rezavými hřeby. Tohle je vířící hluková tornádo, které trhá vejpůl nejen kusy živých bytostí, ale i plechu i zdiva. Připrav se na to, že tenhle střet bude masivní a jen stěží z něho odejdeš po svých. Lavina kovových součástek, před níž není možné se schovat nebo utéct. Kageneko sice bohužel dvěma songy narušují stopáž narvanou ve všech ostatních případech pod minutu, ale zase to není o moc a vynahradí Ti to absolutním běsem. Tohle je prostě výplach hlavy, jaký si přeješ.

Mocných splitek bylo sice v letošním roce poměrně dost, ale zrovna tenhle materiál se řadí k opravdovým skvostům, kdy nebudeš vědět, kde Ti hlava stojí. Neskutečně parádní šílenost, která si Tě přišla zotročit, a i když se budeš snažit jak chceš, dopadne to přesně tak, jak Merked a Kageneko chtějí. Smiř se s tím. A běž to už radši pustit, ať se může země zatřást.