Z Jihlavy se ozývá neskutečné hromobití a dává na srozuměnou, že se brzy rozpoutá silná bouře. Tak běž zatlouct okna i dveře, protože tohle bude nářez nebývalých rozměrů. Kdo si ještě vzpomene, tak na podzim tu byla řeč o debutové nahrávce nové jihlavské party s názvem Øblast. Tahle drtička má aktuálně na svém kontě druhý zářez pojmenovaný stručně a jasně II. Materiál byl nahraný v dubnu letošního roku ve Studiu Davos a najdeš ho zatím pouze v digitální podobě s poslechem klasicky na bandcampu. Připrav se na pět hodně nabroušených a svižných tracků, které s Tebou vytřou podlahu. Stopáž lehce přes pět minut, drtivá energie a síla, co Tě roztrhne na dvě půlky.

I na novém počinu do toho jde Øblast naplno a po hlavě. Naprosto žádné slitování, místo toho maximální zápal a zdrcující síla. Powerviolence a grindcore v nemilosrdném souboji o nadvládu, kdy přesně nevíš, kdo má vlastně navrch, ale moc dobře tušíš, že po tom celém zůstane jen spálená půda. Tahle směs je totiž extrémně výbušná a nestálá. Je třeba ji dávkovat po kouskách, což jde ale velice těžko. Ostatně dost rychle zjistíš, jak se věci ve skutečnosti mají. Že dávkování po kouskách fakt není možné, a že tenhle mix je zatraceně nebezpečný. Tohle není ani obyčejná bouře, tady je potřeba se pečlivě zabarikádovat, a to nejlépe ve sklepě a vyčkávat, co se bude dít. Nebo se na to můžeš taky v klidu vykašlat a postavit se do centra dění. Pak už je ale možné úplně všechno, i to, že Tě Øblast prostě zašlape do země.

Těhle pět minut Ti udělá díru hlavy. Nový materiál se na nic nebude ohlížet a zasadí Ti hodně tvrdý úder. Absolutní šílenost, která se jako splašená řítí vpřed a pokud bude potřeba, probourá si cestu, kde si zamane. Přijde mi, že Øblast na druhém počinu ještě víc tlačí na pilu, že to celé má robustnější, hutnější a řekl bych i temnější zvuk. Na přetřes si ale stejně jako v prvním případě bere bolestivá a citlivá témata. Znovu Tě tedy čekají zatracené ostré texty, které tepou do živého. Právě tahle kombinace je naprosto zničující a nedá Ti moc prostor k nějakým řečem kolem. A díky tomu to celé působí taky svěže a vzdušně, i když to je ve skutečnosti mocný tlak. Výsledek je ale neskutečný a parádní. Jestli toužíš po neobyčejném proplesknutí, tak už šteluj hlasitost a připevňuj volně stojící objekty. Jinak se budeš muset dát na úprk, což ale ve výsledku nebude nic platné, jelikož Øblast si Tě po chvilce stejně vychutná. Tak radši moc nepřemýšlej, zavři oči a skoč do toho pulzujícího víru. Samozřejmě hlavou napřed, ať to stojí za to…